MENU...


Facebook

Montaż wanny wolnostojącej. Jak zacząć ?

Montaż wanny wolnostojące. Jak zacząć ?


Często spotykamy się w Naszej pracy z pytaniami jak prawidłowo zamontować wannę wolnostojącą. Naszym zdaniem jest to dużo prostsze dla każdego nawet nie wprawionego w temacie niż montaż wanny do zabudowy. Jakkolwiek jednak w przypadku wanien do zabudowy temat jest dość szeroko poruszany w internecie i łatwy do odnalezienia w przeglądarce google. Tak w przypadku wanien do wolnostojących odpowiedź na to pytanie już łatwa do znalezienia nie jest.

Każdy Nasz produkt posiada dołączoną do kompletu instrukcję która pokazuje dość dobrze poszczególne kroki montażu. Warto jednak trochę bardziej zagłębić się w temat. Dlaczego montaż wanny wolnostojącej jest łatwiejszy i jakie są różnice w porównaniu do wanien klasycznych. Postaram się tutaj na te pytania jak najlepiej odpowiedzieć.

Do kluczowych różnic w przypadku wanien wolnostojących należy przede wszystkim zintegrowana, nie demontowalna obudowa. W przypadku klasycznych wanien trzeba  zabudować przestrzeń pod wanną tworząc ściankę z bloczków, cegieł czy też aluminiowego stelaża z płytą gipsowo kartonową a następnie nakleić w tym miejscu mozaikę lub płytki. Można skorzystać też z dedykowanej obudowy z abs czy akrylu montowanych na drewnianych czy metalowych elementów pod rantem. Niestety minusem takiej dedykowanej obudowy jest fakt że nie jest ona wzmacniana. Przez to niestety nie jest sztywna tylko elastyczna. Często się rusza. Mocowania drewniane lubią się zrywać co sprawia że obudowa co chwilę wypada. Kolejnym minusem że często dodawane obudowy z abs po czasie zmieniają kolor w przeciwieństwie do akrylu. W przypadku wanien wolnostojących efekt ruchomej obudowy nie występuje ponieważ wanna stanowi monolit - obudowa stanowi jeden element z częścią wewnętrzną wanny. Oszczędzacie Państwo w ten sposób czas poświęcony na montaż tych elementów i otrzymujecie trwały mało podatny na zniszczenie produkt.

Kolejną zasadniczą różnicą jest stelaż z nóżkami. W przypadku starszych klasycznych rozwiązań, stelaż z nóżkami jest dostarczany do klienta w częściach do samodzielnego montażu. W praktyce to dwa albo cztery metalowe profile z wkręcanymi nóżkami które trzeba albo przykręcić do dna wanny za pomocą dołączonych wkrętów albo też do niej przykleić. Taki stelaż po czasie może różnie się zachowywać. Najczęściej podczas korzystania z wanny po jakimś czasie zaczyna się ruszać i skrzypieć. W przypadku wanien wolnostojących ten efekt nie występuje ponieważ stelaż z nóżkami jest zupełnie inaczej skonstruowany. Najczęściej jest on już wtopiony w konstrukcję wanny czyli gotowy do użycia bez jakiegokolwiek montażu.


W przypadku wanny wolnostojącej jedyną rzeczą którą należy zrobić to wypoziomować wannę na nóżkach. Myślę że większość z Państwa miała już doczynienia z poziomicą więc ten etap pominę. Nóżki mają postać metalowego gwintu z plastikowym lub metalowym zakończeniem który wkręca się lub wykręca ze stelaża, następnie blokując w pozycji nakrętką ( tzw kontrą ). Wanna musi być wypoziomowana tak by jej zintegrowana obudowa znajdowała się ok 2-3 mm nad posadzką. Już wyjaśniam dlaczego. Elementem nośnym każdej wanny są nóżki zintegrowane z częścią wewnętrzną. Obudowa mimo że jest sztywna i wzmocniona nie jest przystosowana do przenoszenia dużych obciążeń. Te 2-3 mm przerwy są tzw buforem zabezpieczającym wannę przed uszkodzeniem.

Dlaczego ważne jest prawidłowe wypoziomowanie wanny ? Z dwóch głównych powodów. Pierwszym i najważniejszym jest bezpieczeństwo użytkowania. Wanna nie może się chybotać. Każda z nóżek musi stać stabilnie na posadzce aby w wyniku ruchu wanny osoba kąpiąca się nie straciła równowagi i nie przewróciła się. Nieprawidłowe wypoziomowanie, może również skutkować uszkodzeniem wanny a także rozszczelnieniem się połączenia z odpływem a w rezultacie w skrajnych przypadkach zalaniem łazienki. Jest jeszcze jeden aspekt samego poziomowania, który często się pomija a jest równie ważny. Każda Nasza wanna ma dno wyprofilowane tak by powstał spadek w kierunku odpływu. Jeśli wanna będzie przechylona za bardzo w którąś stronę, może się zdarzyć że zamiast odpływać, będzie się w którymś miejscu zbierała.

Jak wygląda sprawa podłączenia odpływu w wannie wolnostojącej ? Jest zazwyczaj kilka stosowanych rozwiązań, nieco różnych w porównaniu do wanien klasycznych.


Pierwszym i chyba najczęściej stosowanym są elastyczne przyłącza w formie rur odpływowych do formowania czyli tzw syfonów rurowych. To chyba najprostszy sposób montażu ponieważ po wpięciu w odpowiednio wyprowadzony odpływ w podłodze wannę po prostu osadza się na miejscu. Trzeba pamiętać że prawidłowo wyprowadzona rurka odpływu w podłodze wystaje kilka centymetrów nad posadzkę. W tym rozwiązaniu jest to szczególnie ważne ponieważ syfon wtedy tworzy się samoistnie po nałożeniu wanny. Jeśli jednak odpływ wyprowadzony jest nieprawidłowo np pod kątem taki zabieg trzeba przeprowadzić ręcznie tworząc z rury odpływowej U lub stworzyć takie U z kolanka w które następnie wpinamy rurę. Zasada każdego syfonu jest dość prosta i znana od lat. W dole syfonu zbiera się woda odcinając dopływ gazów kanalizacyjnych do łazienki. Także jeśli po montażu stwierdzą Państwo nieprzyjemne zapachy w łazience to będzie znaczyło że montaż został nieprawidłowo przeprowadzony.


Drugim rozwiązaniem stosowanym między innymi w Naszych wannach jest stały syfon plastikowy nakręcany na gwint znajdujący się u spodu wanny. Syfon posiada uszczelkę więc przy nakręcaniu trzeba zwrócić uwagę czy równo się ułożyła. Zależy od tego szczelność połączenia. Następnie do takiego syfonu podłączamy kolanko. Tutaj również zwracamy uwagę na ułożenie uszczelki i dobrze dokręcamy. Kolanka pozostają zawsze w gestii osoby montującej wannę. Z powodzeniem znajdziecie Państwo odpowiednie rurki w każdym sklepie instalacyjnym czy też markecie budowlanym. W przypadku tego rozwiązania, wannę najlepiej ustawić na podwyższeniu z lewej i prawej strony aby uzyskać dostęp od dołu do przyłączy, a następnie prawidłowo ją podłączyć i osadzić na miejscu wyjmując stopniowo podpory. Można też znaleźć w sklepie instalacyjnym rurę elastyczną i wpiąć ją zamiast kolanka a następnie po prostu osadzić wannę.

W przypadku gdyby Państwo stwierdzili Państwo niestandardowe rozwiązania w swojej łazience jak np odpływ znajdujący się w ścianie lub podłączenie wyprowadzone pod kątem może istnieć potrzeba dopasowania instalacji do tej indywidualnej sytuacji. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia i da się na różne sposoby rozwiązać. W razie pytań służymy pomocą pod numerem 735 005 616.


Co należy zrobić po podłączeniu wanny ?

Ważnym krokiem będzie wypełnienie wanny wodą a następnie pozostawienie jej na 12 h a następnie jej spuszczenie. Dlaczego ten krok jest taki ważny. W praktyce weryfikuje on czy prawidłowo podłączyliśmy wannę i czy nie ma przecieków. Należy również sprawdzić sam przelew znajdujący się z boku wanny. Jeśli wszystkie te kroki przeprowadziliśmy prawidłowo a spod wanny nie wydostała się woda to możemy przystąpić do silikonowania.

W przypadku wanien wolnostojących przyściennych, czy też jak niektórzy mówią dościennych, zalecamy używanie listew uszczelniających do wanien. Taka listwa przysilikonowana w miejscu łączenia wanny ze ścianą dodatkowo zabezpieczy przed wnikaniem wody za wannę. Silikon choć jest dobrym rozwiązaniem, nie jest wieczny.
Dodatkowe zabezpieczenie w postaci takiej listwy zabezpieczy wannę na lata.
Wannę przyścienną można oczywiście jeszcze przysilikonować również z boków i z dołu.

Wanny typowo wolnostojące również zalecamy przyslikonować do podłogi od strony spodniej. Sprawi to że wanna nie będzie się przesuwać. Szczególnie jest to ważne jeśli mają Państwo dzieci. Często otrzymujemy też pytania czy jest to konieczne. Wanna wypełniona wodą pod samym swoim ciężarem nie powinna się przesuwać, natomiast najlepiej zdecydować się na taki krok choćby ze względów praktycznych. Wanna przyklejona do posadzki będzie łatwiejsza w czyszczeniu. W wyniku podmuchów wywołanych chodzeniem nie będzie wydostawał się spod niej kurz.

Mam nadzieję że choć trochę przybliżyłem temat i ułatwiłem Państwu montaż Naszych produktów. Wkrótce pod artykułem pojawi się link z filmem stanowiącym uzupełnienie instrukcji montażu.

Życzę bezstresowego remontu
W.G.

 

Braider Sp. z o.o.

43-155 Bieruń
ul. Piastowska 1

kom. 735 005 616
e-mail: wg.braider@gmail.com

Godziny otwarcia:
Pn. - Pt. 8:00 - 16:00

Napisz do nas